Bilinmesi Gerekenler

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

Paylaşmak Önemsemektir!

Taşınmak zor bir olay, hem ön hazırlık süreci, hem nakliyat süreci, hem taşındıktan sonra yerleşme ve elektronik eşyaları bağlatmak oldukça zahmetli işler. Ayrıca taşınmanın tabiki yasal bir boyutu da var. Taşındığınızı devlete bildirmek için ikametgah değişikliği yapmak gerekmekte.   Bu makaleyi hazırlamamızdaki en büyük sebeplerden birisi de isimdustu.com dan nakliyat hizmeti alan kullanıcılarımızın bu konu hakkında bilgi almak istemesi.

İkametgah Değişikliği 2 yoldan yapılabilir

1) Nüfus Müdürlüklerine müracaat ederek,

2) e- imza ile e devlet sistemi üzerinden.

Nüfus müdürlüğü adreslerini öğrenmek için il ve ilçe adıyla nüfus müdürlüğü olarak Google’da arama yaparak en kısa yoldan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca adres sisteminde nerede kayıtlı olduğunuzu http://adres.nvi.gov.tr  adresinden öğrenebilirsiniz.

İkametgah değişikliği için gerekli belgeler nelerdir?

Yeni adresiniz boş bir yer ise herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur. Ancak siz yinede yeni adresinize ait elektrik, su, doğalgaz veya telefon faturanızı yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Birlikte oturma gerekçesi ile taşındığınız bir adres söz konusu ise, birlikte oturacağınız kişi ile birlikte müracaat ediniz. Bu mümkün değil ise, apartman-site yöneticisi, lojman idaresi sorumlusu yada muhtar tarafından birlikte oturulduğuna dair yazılı beyanı ibraz edilmelidir.

Adresinizi değiştirdikten, yani yeni adresinize taşındıktan sonra 20 gün içerisinde ikametgah değişikliğini yapmanız gerekmektedir.  İkametgah değişikliğini 20 gün içerisinde bildirmezseniz 50TL idari para cezası uygulanır. Gerçeğe aykırı ikametgah adresi bildirmenin cezası da 1.000 TL dir.

e-devlet üzerinden ikametgah değişikliği nasıl yapılır?

e-devlet üzerinden ikametgah değişikliği için öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekmekte.  e-devlet şifreniz yoksa PTT den e-devlet şifresi alabilirsiniz. e-devlet şifreniz varsa birde mobil imza veya elektronik imzanızın olması gerekli.  Şifre ve mobil imzanız var ise  https://www.turkiye.gov.tr/adres-degisikligi-bildirimi  adresinden ikametgah değişikliği yapabilirsiniz. Mobil imza veya e-imzanız yoksa bunları almak ücretli satılan bir hizmettir, ayrıca bunu almak için belirli evraklara ihtiyaç var. Yani eğer sürekli bu işlemi yapmayacaksanız uzun ve uğraştırıcı bir işlem. Bunun yerine nüfus müdürlüklerinden ikametgah adresinizi ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir