Bilinmesi Gerekenler

Bilgisayarın Isınmaması İçin Yapılması Gerekenler

Paylaşmak Önemsemektir!

Top view of woman working on laptop

Merhabalar,

Tüm teknoloji aletlerinin düşmanı olan ısı sorunu hakkında yazacağız bugün. Gerek masaüstü bilgisayarınız, gerek laptop veya notebook’unuz için ısınma sorunlarını nasıl minimuma indirgeyip cihazlarımızın ömrünü nasıl uzatacağımız hakkında konuşacağız.

Cihazım Fazla Isınırsa Ne Olur?

Bilgisayar veya laptopunuz aşırı ısındığında aşırı ısından dolayı işlemci ve ekran kartı çalışma gücü ciddi oranda düşerek cihazınızda donmalar meydana gelmeye başlar. Isı biraz daha arttığında cihazınız kendi kendini korumak adına kapatmaya başlar. Bu ısı yaklaşık 70 derece civarında olduğu için sizde bu ısıyı gayet rahat farkedebilirsiniz. Eğer cihazınız kendisini kapatıyorsa iyice soğuyana kadar açmanızı tavsiye etmem. Kapatma işlemi gerçekleşmezse ve cihazınız kendini soğutamazsa işlemci, ekran kartı ve cihazınızın diğer elektronik devreleri yanabilir.

Cihazımının Isınmasına Neler Yol Açar?

  • Bozulmuş veya düzgün çalışmayan fan.
  • Fanın önünün kapalı olması.
  • Laptopunuzu yünlü bir zemine koymak.
  • Yatakta yorganın üzerinde kullanmak.
  • Fanınızın temizlenme zamanı gelmiş olması, içinin toz yumaklarıyla kapanmış olması.

tozlu fan

  • Direkt güneşte kalması, kalorifer, soba gibi ısıtıcıların etkisinde kalması.
  • Eğer masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız kasanızın duvara sıfırlanmış şekilde dayanmaması önemlidir. Kasanız ile duvar arasında en az 50cm lik bir alan bırakmalısınız.
  • Fanınızın termal macunu azalmış, eskimiş veya bitmiş olabilir. Eğer bu konuda bir bilginiz yok ise bir bilgisayar tamircisi veya laptop tamircisinden destek alabilirsiniz.
  • Bilgisayarın kasa kapağının açık bırakılması her ne kadar ısıyı düşürecek gibi gözükse de tüm iç donanımın tozlanma işleminin çok daha hızlı olacağı için cihazınızın ısınma süresi bir o kadar düşecektir. O yüzden bilgisayarınızın kasa kapağını açık halde kullanmak yerine fan girişi ve fan bölmesini belirli aralıklarla temizlemelisiniz.

Bilmemiz gereken en önemli şeylerden birisi de laptop veya notebook ‘ u sert bir zemin üzerinde kullanmalıyız. Eğer siz de benim gibi uzanarak cihazınızı kullanmayı seviyorsanız aşağıda resmini gördüğünüz oldukça ucuz olan minder tepsi yi satın alarak cihazınızı koruyabilirsiniz.

laptop-tepsisi

Bir diğer konu da cihazınızda arıza veya kısa devre yapan bir parça olması veya biosunun güncel olmaması gibi durumlar da bilgisayar, laptop veya notebook’unuzun ısınmasını sağlayabilir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir