Bilinmesi Gerekenler, Karşılaştır

Cam Balkon mu, PVC mi?

Paylaşmak Önemsemektir!

Balkonlar özellikle son zamanlarda evlerde ihtiyaç duyulan huzur ve dinlenme noktaları olma yolunda oldukça önemli bir yere sahip. Hatta çeşitli trendlerle renklendirilen ve dört mevsim kullanılacak şekilde dekore edilen balkonlar evlerin en çok sevilen bölümüdür bile diyebiliriz.

Bu kadar önemli görülen balkonlarda dört mevsimi yaşamak isteyenlerin tabi ki ilk yapması gereken balkonları en uygun olacak şekilde kapatmak. İşte tamda bu noktada akıllara takılan soru cam balkonun mu yoksa PVC mi balkonun mu balkon kapatmada doğru tercih olacağıdır.

(PVC Cam Balkon Örneği)

Bu soruya ne yazık ki tek bir cevap vermek mümkün değildir. İki balkon kapatma sisteminin de kendine göre artı ve eksi yönleri bulunmaktadır. Bu sebeple biz yazımızda size ikisi hakkında da bilgi verip seçimi size bırakmayı uygun görmekteyiz.

Cam Balkon

Cam balkon 8mm kalınlığında temperlenmiş camların yapılan özeli bir raylı mekanizma sayesinde iç içe geçerek düz bir cam görüntüsünün oluşturulduğu sistemdir. Temperlenmiş yani alınan darbelere karşı korunaklı hale getirilmiş bu camla tek tek kanat halinde açılıp kapanabildiği için oldukça kolay bir kullanım sunar. Ayrıca birleşme noktalarında şeffaf silikon ya da ince alüminyum çıtalar bulunduğu için manzaranın bölünmeden görüntülenebilme şıklığı ve estetiği bulunur. Camların kırılma ihtimali her zaman mevcuttur ancak özel temperli yapıda olduğu için cam kırılsa dahi çevreye zarar vermeyecek küçük parçalar halinde bölünür. En güzel yönü de istendiği zaman kanat camların tamamen açılmasıyla balkonun eski açık haline dönüştürülebilmesidir.

Tüm bu güzellikleri yanında ne yazık ki bazı olumsuz yönleri de vardır. Çıktığı ilk günlerden bugüne kadar oldukça fazla gelişim gösteren cam balkon sistemlerinin eksiklikleri hala tam anlamıyla iyileştirilememiştir.

Cam balkon sisteminde karşımıza ilk çıkabilen sorun su geçirip geçirmediğidir. Bu sistemi çalışma prensibi raylı mekanizma arasında bulunan kanallarda camların hareket etmesiyle oluşur. Yani her ne kadar su kanalları bırakılsa, önlem alınsa da bu aralıklardan yağmur suyu geçme durumu yaşanabilir. Bir diğer eksi yönse yine aynı aralıklar yüzünden esen sert rüzgarların içeriye geçebilme ihtimalidir. Yapısı nedeniyle rüzgarın hissedilmesine müsait olan bu sistemde yüz de yüz başarı sağlanma ihtimali düşüktür. Ayrıca bu balkonlarda belirli aralıklarda bakım yapılma ihtiyacı da duyulmaktadır.

(Cam Balkon Örneği)

Pvc Balkon

Pvc balkonlar pimapen olarak bilinen TSE ve İSO belgeleri almış dayanıklı malzemelerden yapılmış profillerle kapatılır. Diğer balkon kapama sitemine göre daha gelenekselleşmiştir ve daha çok tercih edilir. Bu sistemde de raylı ya da katlanabilen mekanizmalarla balkonun açılıp kapatılma imkânı vardır. Bunun yanında camlar üstten yarım kanat şeklinde de açılabilir. Pvc balkonlar ısı, su ve rüzgar geçirmezliği yönünden daha başarılıdır. Hatta hiçbir şekilde geçirgenliği yoktur denilebilir.

Pvc balkonların isteğe uygun bir planla yapılması halinde neredeyse hiçbir eksi yönü yok denilebilir. Yalnız bazı kullanıcılar estetiğe daha önem verdiği için bu sistemle kapatılan balkonların dışarıdan çok hoş görünmediğini düşünebilmektedir. Ayrıca Pvc profiller daha kalın olduğu için balkonlarda manzara karşı bakıldığında bölünmeler yaşanması da rahatsız edici bulunabilmektedir.

İki sisteminde güzel ve olumsuz yönleri olduğunu yazımızın başında da dile getirmiştik. Umarız karar verme aşamasında sizleri doğru bilgilendirebilmişizdir. En iyi kararın sizi en çok mutlu edecek kendi kararınız olduğunu unutmamanızı hatırlatarak balkonlarınızda keyifle vakit geçirmenizi dileriz.

(PVC Balkon Örneği)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir