Temizlik

Evde Halı Nasıl Yıkanır?

Paylaşmak Önemsemektir!

halıyıkama

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte kışlık halıların da temizlenerek kaldırılma vakti geldi.

İsimdustu.com‘daki veya çevrenizdeki birçok halı yıkama firması bu konuda profesyonel destekler vermekte. Halılarınızı evinizden alıp güzelce temizleyip yine evinize getiriyorlar. Profesyonel destek almak istemeyen halı yıkama işini kendi yapmak isteyenler  için önemli önerilerimiz olacak.

Sabun, Şampuan ve Deterjan Seçiminin Önemi

Piyasada satılan onlarca halı yıkamak için şampuan ve deterjan mevcut. Firmaların kullandığı deterjanları kullanacak olmasak da her büyük markette birçok marka mevcuttur. Ancak önerimiz deterjan ve şampuandan çok evde üretimiş zeytinyağı bazlı sabunlar veya arap sabunudur.

Halınızda Belirli Kirler Varsa Önce Onlar İçin Önlem Alın

Halınıza yeni veya daha önceden dökülmüş lekeler var ise öncelikle bu lekelere işlem uygulamak daha mantıklı olur. Hangi kirlerin ve lekelerin nelerle çıkacağını Google’dan araştırıp bulmanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Ön İşlemlerden Sonra Yıkama İşlemine Geçin

Halınızın üzerindeki önemli kirleri silip ovaladıktan sonra halınızın üstünü elektrikli süpürge ile iyice temizleyebilirsiniz. Ardından da ılık su ile birlikte halınızı balkon veya benzeri geniş bir alanda yıkamaya başlayabilirsiniz. Bu yıkama esnasında bir halınızın türüne uygun sertlikte olan bir fırça  ile temizleme işlemine devam etmek halınızın temizliği için oldukça etkili olacaktır.  Deterjan veya sabun artığı kalmaması için iyice yıkadıktan sonra gerekli kuruma süresini göz önünde bulundurarak iyice kurutmalısınız.  Halınızın tamamen kuruduğundan emin olmadan içeriye almak halınızın nemli kalmasına ve içten içe çürümesine sebep olabilir. Bu yüzden kurutma ve havalanma süresini biraz uzun tutabilirsiniz.

hali

One Comment

  1. Güzel bir yazı olmuş ama halı yıkama ile ilgili daha da geniş bilgiler sunulabilirdi. Emeğinize sağlık 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir