Bilinmesi Gerekenler

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

Paylaşmak Önemsemektir!

Taşınmak zor bir olay, hem ön hazırlık süreci, hem nakliyat süreci, hem taşındıktan sonra yerleşme ve elektronik eşyaları bağlatmak oldukça zahmetli işler. Ayrıca taşınmanın tabiki yasal bir boyutu da var. Taşındığınızı devlete bildirmek için ikametgah değişikliği yapmak gerekmekte.   Bu makaleyi hazırlamamızdaki en büyük sebeplerden birisi de isimdustu.com dan evden eve nakliyat hizmeti alan kullanıcılarımızın bu konu hakkında bilgi almak istemesi.

Adres değişikliğinin yapılması 2007 yılındaki adrese dair kayıt veri tabanının oluşturulmasının ardından yasal zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni bir adrese taşındıysanız  taşındığınızı nüfus müdürlüğüne resmi olarak bildirmeniz gerekmekte. Hem de bu adres değişikliğini bildirmek için 20 gün süreniz mevcut. 20 günü geçtiği takdirde “Zamanında yapılmayan adres değişikliği beyanı” kapsamında 480 TL ceza işlemi uygulanmaktadır. Eğer ikametgah adresi değişikliğinde adresinizi yanlış beyan ederseniz “yanlış ikametgah adresi beyanı” kapsamında 963 TL ceza işlemi uygulanmaktadır.

İkametgah Değişikliği 2 yoldan yapılabilir

1) Nüfus Müdürlüklerine müracaat ederek,

2) e- imza ile e devlet sistemi üzerinden.

Nüfus müdürlüğü adreslerini öğrenmek için il ve ilçe adıyla nüfus müdürlüğü olarak Google’da arama yaparak en kısa yoldan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca adres sisteminde nerede kayıtlı olduğunuzu http://adres.nvi.gov.tr  adresinden öğrenebilirsiniz.

1) Nüfus Müdürlüğüne Giderek İkametgah değişikliği Yapma ve Adres Değişikliği için gerekli belgeler nelerdir?

Yeni adresiniz boş bir yer ise herhangi bir belgeye ihtiyaç yok. Ancak siz yinede yeni adresinize ait elektrik, su, doğal gaz veya telefon faturanızı yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Birlikte oturma gerekçesi ile taşındığınız bir adres söz konusu ise, birlikte oturacağınız kişi ile birlikte müracaat ediniz. Bu mümkün değil ise, apartman-site yöneticisi, lojman idaresi sorumlusu yada muhtar tarafından birlikte oturulduğuna dair yazılı beyanı ibraz edilmelidir.

Adresinizi değiştirdikten, yani yeni adresinize taşındıktan sonra 20 gün içerisinde ikametgah değişikliğini yapmanız gerekmektedir.  İkametgah değişikliğini 20 gün içerisinde bildirmezseniz son güncellenen fiyatı ile 480TL idari para cezası uygulanır. Gerçeğe aykırı ikametgah adresi bildirmenin cezası da 963 TL dir.

2) e-devlet üzerinden ikametgah değişikliği nasıl yapılır?

e-devlet üzerinden ikametgah değişikliği için öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekmekte.  e-devlet şifreniz yoksa PTT’den TC kimliğiniz  ve 2 TL ücret ile  e-devlet şifresi alabilirsiniz. PTT’den alacağınız e-devlet şifrenizi e-devlet adresine girdikten sonra değiştirmelisiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli konu değiştirdiğiniz e-devlet şifrenizi kaybetmemek. Çünkü e-devlet şifrenizi kaybederseniz tekrar PTT’ye gidip 2 TL karşılığında yeni şifre almak zorunda kalacaksınız.

e-devlet şifrenizi aldıysanız   https://www.turkiye.gov.tr/adres-degisikligi-bildirimi  adresinden ikametgah değişikliği yapabilirsiniz. Mobil imza veya e-imzanız yoksa bunları almak ücretli satılan bir hizmettir, ayrıca bunu almak için belirli evraklara ihtiyaç var. Yani eğer sürekli bu işlemi yapmayacaksanız uzun ve uğraştırıcı bir işlem. Bunun yerine nüfus müdürlüklerinden ikametgah adresinizi ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir