Bilinmesi Gerekenler

Oto Ekspertiz Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaşmak Önemsemektir!

Oto ekspertiz bir aracın genellikle son kullanıcı tarafından takip edilemeyecek motor ve kaporta analizlerinin yapılarak rapor halinde isteyen kişiye belirli bir ücret karşılığında sunulması hizmetidir.

Araçtan anlamadığı halde ikinci el araç almak isteyen kişiler için doğru yerlerde yapılması halinde büyük bir nimet olan oto ekspertiz uygulamasında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu oto ekspertiz uygulaması yapan işletmelerin bir kısmının art niyetli, bir kısmının art niyetli olmasa da işi bilmiyor olmalarından kaynaklanmaktadır.

Ülkemizde ne yazık ki bir sektörde dışarıdan kolay para kazanıldığı izlenimi var ise bir çok girişimci bu sektöre hesap etmeden, bilgi birikimi olup olmadığını dikkate almadan atlamaktadır. Bazı oto ekspertiz işletmelerinde ise sadece çalışan elemanlar üzerine sistemin kurulmuş olması eksper hizmeti almak isteyen kişilerin bazı sorunlar yaşamalarına, hatta sorunlar sonrasında muhatap dahi bulamamalarına neden olmaktadır.

Oto Ekspertiz Yapılırken Dikkat Edilecek Şeylerden bahsedecek olursak;

  • Oto eksper raporunda yer alan boya – kaporta tespit nüshalarında kesinlikle kanaatimce ve yorumuma göre gibi ibarelere yer verilmemelidir. Bu ibareler sonradan farklı bir raporla karşılaşmanız halinde sizleri hukuki anlamda korumayacaktır.
  • Raporlarda yer alan firma kaşesinin firmanın faturalara bastıkları kaşelerden olmasına, firma unvanına ve vergi dairesine yer vermesine dikkat edin. Bazı firmalar kırtasiyelerden kolaylıkla alabilecekleri farklı kaşeleri raporlarda kullanmaktadır.
  • Dinamometreye aracınızı bağlattığınızda kesinlikle zincirle veya halatla bağlanmasını sağlayın. Araçların dinamometrede son devirlere kadar zorlanması doğru değildir. Her aracın motorunun karakteristik eğrisinin bulunduğu ve belirli devirlerde maksimum performansı alabileceğinizi bilmelisiniz.
  • Dinamometre testi sonrasında mutlaka fan soğutma işlemi yaptırmalısınız. Blok çatlaması gibi sorunlar fan soğutması yapılmadığı takdirde kısa vadede yaşanabileceği gibi uzun vadede soğutmasız gerçekleştirilen yüksek devirler motor ömrünü azaltacaktır.
  • Araçlarda arıza tespiti için kullanılacak arıza arama cihazının orjinal olması gerekmektedir. Orjinal olmadığı durumlarda kontrol ünitesi silinmesiyle karşılaşabilirsiniz.
  • Araç ekspertiz hizmeti için tercih ettiğiniz firmanın araç alım – satım yapmıyor olması önemlidir. Araç alım – satım yapan firmalar alıcı ile satıcı arasında farklı unsurların oluşmasına neden olarak kendi araçlarını satmaya çalışabilirler. Hizmetin amacı tamamen objektif olunmasını gerektirmektedir.
  • Oto ekspertiz hizmeti insanlar tarafından yürüyen aksam, motor, kaporta ve boya kontrolü olarak algılansa da direksiyon fonksiyonları, teyp ve klima unsurları da sonradan masraf çıkarabileceği için bunlar hakkında da detay veren raporlar tercih edilmelidir.
  • Eksper aşamasında tek bir kişinin aracın tüm bölümleriyle ilgilenmesi halinde orada büyük bir yanlış olabilir. Kaporta ve boya dahi benzerlik gösteriyor gibi dursa da iki farklı uzmanlık ya da en azından tecrübe gerektirmektedir. Bunların yanına yürüyen aksam, elektronik aksam ve motor eklenmesi tek kişinin bunlarda tecrübe sahibi olmasını mümkün kılmamaktadır.
  • Özellikle şehir dışından araç almaya gelenlerin en büyük hatası satıcının telkinleriyle oto ekspertiz firması seçmeleridir. Daha uygun, daha hızlı oldukları söylenerek sizlerin bu firmaları tercih etmeniz yönünde verilen telkinlere riayet etmeniz olumsuz durumlarla karşılaşmanızın önünü açabilir.
  • Onlarca kontrol yaptıklarını söyleyen oto ekspertiz firmalarının bir aracın kontrolünü 10 dakika kadar kısa bir sürede bitirmeleri ne yazık ki mümkün değildir. Bu kadar kısa süre eksper hizmeti aklınızda mutlaka soru işaretleri oluşturmalıdır.

Sırf bu bilgiler ışığı altında dahi oto ekspertiz yapılırken dikkat edilecek şeylerden en önemlisinin 20 – 30 TL ucuz diye profesyonel hizmet veren firmaların yerine merdiven altı hizmet veren firmaların tercihinin büyük problemler oluşturabileceğidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir