Bilinmesi Gerekenler, Ev Dekorasyon

Parke Döşenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaşmak Önemsemektir!

İnsanlar, yaşan alanlarını daima daha iyi yapmak için çaba sarf ederler. Özellikle evleriyle ilgili bir değişiklik olacağı zaman, hiçbir şekilde tereddüt etmeden, en iyi malzemelerin ve işçiliğin kullanılmasıyla birlikte, isteklerinin en kaliteli biçimde yapılmasını istemektedirler. Zamanlarının büyük çoğunluğunu evlerinde geçiren özelikle ev hanımları için, bu konuda üstün hassasiyet bulunmaktadır. Temizliğinin kolay olması, evin yeniymiş gibi görünmesi ve farklılık yaratacak unsurların başında gelen parke döşeme işlemi, belli aralıklarla ve parkenin ne kadar dayanıklı olmasıyla doğru orantılı olarak belli aralıklarla yapılmaktadır. Parke döşeneceği zaman dikkat edilmesi gereken unsurları her ev sahibinin bilmesi, hem iş yapılırken başında beklemelerini, hem de daha verimli bir döşeme işlemi gerçekleştirilmesi için önemlidir.

 

Parke malzemesinin seçiminden, hangi makineler ve ne kadar uzun sürede döşeneceğine kadar farklılıklar gösteren, her aşamasında özen ve dikkat isteyen bir iş olan parke döşeme işi, hassasiyet gerektiren bir durumdur. Bu nedenle, parke döşenirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

– İlk olarak parkenin döşeneceği zeminin oldukça kuru ve düz olması gereklidir. Parkenin sağlam oturması için gerekli olan ilk unsur bu şekildedir.

– Döşeme yapılmadan önce, yüzeyin oldukça iyi bir biçimde temizlenmesi gerekir. Çünkü döşeme işlemi sırasında kullanılacak harç ve kireçlerin altta kalması sağlam olmasını engeller.

– Döşeme işlemine başlamadan önce, evin varsa diğer işlerinin bitmiş olması tavsiye edilir. Kornişlerin takılması, duvarların boyanması gibi işlemler parke sonrası yapılmamalıdır.

– Parkede kullanılacak yapıştırıcı maddenin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. İleriki zamanlarda kalkma gibi problemler yaşanmaması için önemlidir.

– İşlemler bittikten sonra, talaş serilip; 1 hafta gibi bir süre bekletilmesi gerekir.

– Vernik ve cila işlemleri parke sonrasında yapılmalıdır. Ancak bu işlerin arasında 1’er gün olması oldukça sağlam bir işçilik demektir.

– Tüm işlemler bittikten sonra, 1 hafta süreyle kullanılmaması, yapıştırıcının etkisini tam göstermesi ve parkenin rahat kullanımı açısından önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir