Kendin Yap, Temizlik

Petek Temizliğini Kendimiz Nasıl Yaparız?

Paylaşmak Önemsemektir!

Kış aylarında veya soğuk günlerde evimizin ısınmasını sağlayan petekler, her zaman yüksek performans vermesini istediğimiz araçlardır. Peki, yüksek performans vermediği zamanlarda problemin neyden kaynaklandığını anlamanız mümkün mü? Bazı zamanlarda veya fabrika hataları oluşuyor olsa da; çoğu zaman düzenli temizlenmediği için problemler yaşadığınızı bilmeniz gerekir. Her temizlikte ciddi miktarda para vermeniz gerekirken, evde kendiniz de petekleri oldukça kolay biçimde temizleyebilirsiniz. Şimdi petek temizliğini kendimiz nasıl yaparız sorunuza geniş çaplı bir cevap vereceğiz.

İlk olarak peteklerin kullanılmayacağı zamanları tercih etmeniz gerekir. Bu, havanın sıcak olduğu veya sabah vakitleridir. Kombinizi kapatıp, sıcaklık gelmediğinden emin olun.

Ardından, peteklerin yanlarında yer alan su tahliye vanalarını açarak, belli bir kap içine pis suyu boşaltın. Daha sonra, peteklerin yanlarında bulunan filtreleri çıkartarak, temizlenmek üzere içerisinde tercihen çamaşır suyu veya diğer pas sökücü kimyasalların olduğu bir kabın içine atılmalıdır. Bu işlem, filtrelerin en iyi şekilde temizlenmesini sağlayacaktır. Ardından, petekleri yerinden çıkartmak için, bağlantı noktalarını bir anahtar yardımıyla açmalısınız. Açma işleminin ardından, otomatik olarak çekip çıkartabilirsiniz. Daha sonra, yıkama alanına taşıyın.

Petekleri yıkanacak alan olan banyoya, tuvalete veya balkona taşıdıktan sonra, bir hortumla birlikte, söktüğünüz deliklerden içeriye temiz su basmanız gerekir. Temiz su içeri girdikçe, diğer taraftan veya küçük bir çalkalamanın ardından aynı yerden çıkacaktır. Bu konuda rahat edebilmek için, peteği yan şekilde gidere doğru yatırıp, üst taraftan su vererek alttan pis su çıkmasını sağlayabilirsiniz. Oldukça basit bir işlem olan bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Ne kadar fazla su akıtırsanız, pislik o kadar rahat çıkacaktır. Bazı zamanlarda ise; giriş ve çıkışların tıkalı olduğunu görebilirsiniz. Bunun için ise; cağ yardımıyla problemsiz şekilde önce deliği iyice açıp, daha sonra su doldurabilirsiniz.

Tamamen temizlendiğinden emin olana kadar, petek temizliğini kendimiz nasıl yaparız aşamalarını tekrar edebilirsiniz. Peteğinizin altında ve içerisindeki belli noktalarda birikmiş olan pisliklerin temizlenmesi zaman alabilir. Evinizde bulunan bütün petekler için aynı işlemi yaptıktan sonra, yerine takma işlemine gelebilirsiniz.

Petekleri, çıkarttığınız yere ve aynı şekle getirerek, sorunsuz bir biçimde çıkarttığınız gibi yerine takabilirsiniz. Takmadan önce ise; bir miktar su içerisine koyarak, çamaşır suyunda bekleyen filtreleri takarak açık konuma getirin. Bu şekilde, içerisinde kalan son pislikleri de akıtabilirsiniz. Ardından petek temizliğini kendimiz nasıl yaparız işlemini tamamlamış olursunuz.

Yaz aylarında pek ihtiyaç duyulmuyor veya fark edilmiyor olsa da; kış aylarında daha rahat ısınmak ve yüksek performans almak için, temizlik oldukça önemli bir etkendir. Her zaman en iyi şekilde temizlik yaparak, peteklerinizin kısa sürede ısınmasını, ödeyeceğiniz faturalarında azalmasını sağlayabilirsiniz.

×

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir