Bilinmesi Gerekenler, Mutfak, Temizlik

SMS ile Temizlikçi Sigortası Nasıl Yapılır ve Ne kadar?

Paylaşmak Önemsemektir!

Temizlikçi sigortası, 1 Nisan 2015 tarihi itibariyle devlet tarafından sağlanmış bir uygulamadır. Buna bağlı olarak temizlik, ütü, yemek veya çocuk & yaşlı bakımı yapan; ev temizliği hizmetlerinde çalışan kişilerin tek bir bildirim ile sigortalı olması sağlanabiliyor.

Yeni uygulama ile beraber ayda 10 günden az gelen temizlikçi sahipleri 5510’a SMS atarak günlük 2.10 TL’den iş kazası primi ödeyebilir ve bu sayede tüm yükümlülükleri tamamlamış olur. Aynı zamanda ev hizmetlerinde çalışan kişiler, sigortalılık kapsamında yanında 10 günden az veya 10 günden fazla olmak üzere toplamda kaç gün çalıştırdığına yönelik bir ayrım yapabilmektedir. Artık ayda 10 günden az çalıştıran kişiler işveren kapsamı altında tutulmamaktadır. Buna bağlı olarak;

  • İşyeri bildirgesi
  • Sigortalı işe giriş bildirgesi
  • Aylık prim
  • Hizmet belgesi
  • İşten ayrılış

Gibi belgelerin düzenlenmesine de gerek kalmıyor. Sadece 2.10 TL karşılığında bir prim ödemesi yaparak, kişilere iş kazası veya meslek hastalıklarına karşı sigorta kapsamları oluşturabilirsiniz.


Gündelik Temizlikçi İçin Sigorta Süreçleri

Yeni uygulama dahilinde artık aşağıda ki 2 farklı adımı izleyerek sigorta yaptırma şanslarına sahip olabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir meslek hastalığı veya benzeri kaza gibi durumlarda beklenmedik olumsuz etkiler ile karşılaşmayacaksınız;

  1. SMS ile temizlikçi sigortası. 5510’a kısa mesaj gönderebilir veya internetten SGK merkezlerine bağlantı kurarak bu başvuruları sağlayabilirsiniz.
  2. Prim ödemesi yapın. Prim ödemesini telefon faturanıza yansıtarak sağlayabilir veya SGK resmi web sitesinden kredi kartı / havale & EFT işlemleri ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir