Kendin Yap

Su Kaçağını 5 Adımda Kendiniz Bulun

Paylaşmak Önemsemektir!

Su kaçakları işi bilmeyenlerin gözünde büyüdükçe büyüyen insanların komşularını dahi rahatsız edebilecek boyutlara ulaşan durum olsa da bazı hallerde kendiniz dahi halledebileceğiniz basitlikte kendilerini gösterebiliyorlar.

Her ne kadar su kaçağı problemi yaşadığınızda işi yanlış müdahale edip sorunu daha fazla büyütmemek adına işi uzmanına bırakmanızı tavsiye ediyor olsak da elinizden gelen durumlarda hemen müdahale edebilmeniz için bu yazımızda Su Kaçağını 5 Adımda Kendiniz Bulun detaylarını paylaşacağız.

Su sızıntısı genellikle erken müdahale edilmediğinde daha büyük sorunları beraberinde getirir. Bu nedenle erken ve doğru müdahale önemlidir. Sizler de evinizdeki, iş yerlerinizdeki borularda su sızıntısı olduğundan şüpheleniyorsanız tesisatçıyı aramadan önce ufak kontroller yapabilirsiniz.

1. Sıcak Su Boruları:

Sıcak su boruları içerisinde akan suyun sıcaklığı ve hava şartlarına bağlı olarak genleşmeler yaşarlar. Sıcak su borularında görülen su sızıntıları genellikle genleşme kaynaklı olmaktadır. Bu nedenle su sızıntısından şüphelendiğiniz durumlarda öncelikle sıcak su borularında yer alan tahliye vanalarının kontrol edilmesi gerekir. Borularda ufak paslanmalar nedeniyle dahi sızıntılar ortaya çıkabileceği içi boruların dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir. Tıslama olarak tabir edebileceğimiz ufak sesler sıcak su borularının kontrolünde sızıntı olup olmadığına dair sizlere ipucu verecektir.

2. Klozet Sifon Tankı:

Su sızıntılarının tahmin edebileceğinizden daha büyük bir kısmı sifon tanklarında ve tuvaletlerde meydana gelmektedir. Bu nedenle su sızıntısından şüphe ettiğiniz durumlarda öncelikle sifon tankına yaklaşarak ses kontrolü yapabilirsiniz. Sifon tankını dinlemenize rağmen herhangi bir sonuç elde edemediğiniz ve hala buradan şüphelendiğiniz durumlarda sifon tankının içerisine bir kaç damlayı geçmeyecek şekilde gıda boyası damlatınız. Bir süre bekledikten sonra sifon tankının etrafından damlattığınız gıda boyası renginde su akıyorsa sızıntının kaynağını buldunuz. Evinizde varsa diğer klozetlerde de aynı işlemi uygulayarak fazla sızıntı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

3. Boru Hatları:

Tuvaletlerde ve sifon tankında herhangi bir sızıntı tespiti yapamadığınız halde hala su sızıntısından şüpheleniyorsanız görünür noktalarda olan boruları test ederek sızıntının kaynağını arayabilirsiniz. Su vanasını kapatarak su sayacının normalde dönmesinin önüne geçin. Su sayacının dönmesini engelleyecek önlemleri almanıza rağmen sayaçta hareket olması durumunda boru hattında su kaçağı olma ihtimali yüksektir. Bu durumda uzman bir personelden yardım almanız gerekiyor.

4. Duş Başlıkları:

Sık kullanılıyor olmaları ve yapıları nedeniyle su sızıntısına çok müsait olan duş başlıkları için tesisatçı çağırmanıza gerek yok. Kendiniz dahi işlem için gerekli olan basit araç gerece sahip olmanız durumunda duş başlığını değiştirerek sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz.

5. Bahçe Kontrolü:

Tüm bu saydığımız işlemleri denemenize rağmen su sızıntısı kaynağını bulamadıysanız evinizin, iş yerinizin dışındaki bağlantıları kontrol etmenizde fayda var. Bahçeniz ve bahçenizde kullandığınız sulama sistemi – hortum sistemi varsa hepsini kontrol etmeniz gerekiyor.
Yazımızda bahsettiğimiz tüm bu yöntemlere rağmen işinde uzman bir kişi veya kurumdan destek almadan su sızıntısını yerinin tespit edilmesi oldukça zordur. Fakat çağıracağınız su tesisatçısının işini kolaylaştırmak adına yazımızdaki yöntemleri uygulamanızda fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir