Bilinmesi Gerekenler

Su Tesisatçısının Ustalığını Anlama Yolları

Paylaşmak Önemsemektir!

Evlerdeki, iş yerlerindeki su tesisatı ile ilgili işler her ne kadar dışarıdan kolay gibi gözükse de profesyonel bir şekilde hizmet veren, işinin erbabı kişiler tarafından müdahale edilmediğinde sıkıntılı sonuçlar doğuran uygulamalardır. Konu hakkında tecrübeniz olmamasına rağmen ben hallederim diye işe giriştiğinizde işleri daha da içinden çıkılmaz bir hale sokma ihtimaliniz bir hayli yüksek. Bu nedenle işi bilene yaptırmak her zaman için daha ekonomik olacaktır. Peki evimize çağırdığımız her usta işinde iyi mi? Su tesisatıyla ilgili sorun büyük ya da küçük bunların üstesinden gelebilecek mi? İşte bu soruların cevabını verebilmek için su tesisatçısının ustalığını anlama yolları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Su tesisatı gibi işlerde referans sistemi son derece önemlidir. Bir arkadaşınızın, tanıdığınızın evindeki problemi çözmüş olması ve bunu uygun fiyatla halletmiş olması bir ustaya güvenmeniz için en büyük nedenler arasında yer alır. İşim Düştü sitesinin doğuşu da bu sebepten olmuştur. Bir konuda bazen tanıdık veya referans sahibi ustalar bulamamaktayız. Bir usta çağırırken isimdustu.com profilini inceleyip oradaki daha önce yaptığı işleri ve yorumları okuyarak o ustadan teklif alabiliriz. Çünkü sektörde çantacı diye tabir edilen ve sorunları tamamen çözmek yerine sahip oldukları bilgilerin yetersizliği nedeniyle geçici çözümler gerçekleştirerek, kolay para kazanmanın peşinde olan birçok insan bulunmaktadır. Bu nedenle işçilik gerektiren sektörlerde kişilerin referansları sizler için büyük ölçüde yol gösterici olacaktır. Bunun haricinde ustanın sabit bir telefon numarasının olması, sabit bir ofisinin veya dükkânının olması da bu işi hakkıyla yaptığının bir göstergesi olarak sayılabilir. Takımlarını koyabileceği bir çantayla işe girişen birisinin sabit bir adresi bulunmadığı durumlarda gerçekleştirilen işlemle ilgili sonradan herhangi bir sorun yaşamanız durumunda ona tekrar ulaşabilme ihtimaliniz çok düşük olacaktır.

Su tesisatçısının ustalığını anlama yolları arasında bir de kullandığı araç gereçlerin kontrolü yer almaktadır. Günümüzde su tesisatıyla, su kaçağıyla ilgili birçok sorun kullanılan teknolojik ekipmanlar sayesinde kırma, dökme olmadan kolaylıkla tespit edilebilmekte ve kolayca çözülebilmektedir. Su tesisatı ustalarının teknolojiyi takip edip, meslekleriyle ilgili gelişmeleri yakından izlemeleri sizlerin sorunlarını kısa sürelerde evinizde çok telaş yaratmadan giderebilmeleri ve bunu geçici değil de kesin çözümlerle sağlamaları son derece önemlidir.

Su tesisatı konusunda ustalık yapan kişiler ilgili meslekte küçüklükten çırak olarak yetişebilecekleri gibi bununla beraber alanla ilgili eğitimlere giderek sertifikalar da almış olabilirler. Kendiliğinden küçük yaşlarda çalışarak alaylı olarak tabir edilen ustalar gerçek anlamda kendilerini yetiştirdiklerinde çok verimli işler çıkarabiliyorken gerekli eğitimlerin alınmış olması da son derece önemlidir. Biz bu yazımızda hem alaylı olmayan hem de gerekli eğitimleri almadan bu mesleği icra etmeye çalışanlardan korkmanız, kaçmanız gerektiğinden bahsediyoruz. Su tesisatçısının ustalığını anlamanın yolları arasında bir de çoğunuza göre alakasız gelecek olsa da vergisini ödeyip ödemediği, yani vergi mükellefi olup olmadığı yer almaktadır. Vergi mükellefi olan su tesisatçısı işini sahiplenmekte ve işini sezonluk – dönemsel olarak değil de sürekli olarak düşünmektedir. Bu nedenle müşterilerine karşı tavrı, mesleğinde karşılaştığı problemlere karşı çözüm odaklı yaklaşımları farklı olacaktır. Bu da sizlerin ihtiyaç duyduğunuz tamirat işlemlerinde son derece akılcı çözümlere ulaşacağınızı garantileyecektir.

2 Comments

  1. Su Tesisatçısının Ustalığını Anlama Yolları kesinlikle teknolojik cihazla kaçağı bulmasıdır. Eğer gerekli kaçak tespit cihazı yoksa evinize sokmayın

  2. Hocam valla usta eve gelip işi yapmadan anlamak biraz zor. Ne kadar dışarıdan uğraşsanız da pek anlayamıyorsunuz bence.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir